Выдатныя людзі Беларусі

Казімір Семяновіч – вынаходнік шматступеннай ракеты (1651 г.), аўтар кнігі "Вялікае мастацтва артылерыі".

Якуб Наркевіч-Ётка – адкрывальнік электраграфіі і бяздротавай перадачы электрычных сігналаў.

Ігнат Дамейка – народны герой Чылі, заснавальнік універсітэта ў Сант'яга.

Герман Нінкоўскі – выдатны нямецкі матэматык і фізік.

Аляксандр Кавалеўскі  даказаў эвалюцыйнае адзінства храбетных і бесхрабетных жывёлаў. Яго брат Уладзімір – заснавальнік эвалюцыйнае палеанталогіі.

Бенедыкт Дыбоўскі ўпершыню апісаў жывёльны свет Байкала, Амура, Камчаткі.

Ян Чэрскі – геолаг, яго імем названа горная сістэма – храбет Чэрскага.

Тадэвуш Касцюшка – нацыянальны герой ЗША, яго імем названа самая высокая гара ў Аўстраліі.

Жыгімонт Мінейка – нацыянальны герой Грэцыі.

Аляксандр Булатовіч –  герой вайны Эфіопіі супраць італьянскіх каланізатараў.

Мікалай Судзілоўскі – прэзідэнт-сенатар Гавайскіх астравоў.

Леў Арцымовіч – вучоны ў галіне кіравання тэрмаядзернага сінтэзу.

Аляксандр Чыжэўскі – заснавальнік геліябіялогіі.

Аляксандр Маліноўскі – стварыў падмурак кібернетыкі.

Оскар Мілаш – французскі і літоўскі пісьменнік.

Гіём Апалінер – французскі паэт, яго траюрадны брат – беларускі празаік Карусь Каганец.

Павел Сухі – авіяканструктар.

Уладзіслаў Старэвіч – пачынальнік лялечнай анімацыі.

Элаіза Ажэшка – польская пісьменніца.

Язэп Крашэўскі – польскі пісьменнік, літаратурная спадчына якога налічвае 600 тамоў.

Язэп Пілсудскі называў сябе ў маладосці беларусам.

Рафал Чарвякоўскі – бацька польскай хірургіі.

Андрэй Чохаў – адліў Цар-пушку.

Клім Міхайлаў са Шклова стварыў іканастас Смаленскага сабора ў Маскве.

Фадзей Булгарын – літаратар.

Балерыны Азарэвіч са Шклова стварылі расійскую балетную школу.

Леў Шчэрба – галава ленінградскай фаналагічнай школы.

Восіп Казлоўскі – аўтар першага расійскага гімна.

Восіп Гашкевіч – першы консул Расіі ў Японіі, аўтар першага японска-рускага слоўніка.

Астап Красновіч стварыў першы санскрыта-рускі слоўнік.

Эдвард Пякарскі –  "бацька" якуцкай літаратуры, стварыў першы слоўнік якуцкай мовы.

Фёдар Плявака – знакаміты адвакат.

Рыгор Гром-Грымайла – падарожнік і заолаг.

Язэп Зарыцкі і Ян Багінскі – будаўнікі портаў Рыга і Кранштат.

Ілля Капіевіч стварыў шрыфт, якім мы зараз карыстаемся (некалькі дзесяцігоддзяў пры Пятры І яго называлі "беларускай азбукай"), быў настаўнікам у Пятра І, увёў у кнігадрук арабскія лічбы, апублікаваў у 1700 г. басні Эзопа, апублікаваў першую карту зорнага неба.

Лары Кінг – амерыканскі тэлевядучы.

Шмуль, Арон і Іцхак Ванскаласеры – стваральнікі амерыканскай кінакампаніі Warner Bros. (іх бацькі родам з Беларусі).

Луіс Маер і Самуэль Голдвін – заснавальнікі і кіраўнікі амерыканскай кінакампаніі Metro Goldwyn Mayer.

Міхаіл Мікешын – скульптар.

Аляксандр Рыбак – нарвежскі выканаўца беларускага паходжання.

Кампазітары

Міхаіл Глінка, Станіслаў Манюшка, Мікалай Рымскі-Корсакаў, Мадэст Мусаргскі, Дзмітрый Шастаковіч, Ігар Стравінскі.

Мастакі

Казімір Малевіч, Яраслаў Ісачоў, Марк Шагал, Георгій Нізкі, Яўсей Майсееў, Надзея Хадасевіч-Лажэ.

Першадрукары

Францыск Скарына, Пётр Мсціславец, Іван Фёдараў. Ян Ліцвін – лонданскі першадрукар.

Літаратары

Фёдар Дастаеўскі, Дзмітрый Пісараў, Міхаіл Ісакоўскі, Аляксандр Твардоўскі, Яраслаў Смелякоў, Юрый Алеша, Яўген Яўтушэнка, Аляксандр Грыбаедаў, Аляксандр Грын, Уладзімір Высоцкі.

Акцёры

Інакенцій Смактуноўскі, Васіль Качалаў, Вадзім Кірыленка, Кірк Дуглас (амерыканскі акцёр, яго карані - гомельскія, бацька Майкла Дугласа).